Polskie Radio
Section05
Holokaust

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm II wojna światowa HISTORIA

Prof. Grzegorz Berendt: III Rzesza kamuflowała Zagładę Żydów

- Raport Stroopa wpisuje się w praktykowaną w III Rzeszy politykę kamuflowania zbrodniczych działań. Na zdjęciach, które są bardzo ważnym elementem raportu, nigdzie nie znajdziemy egzekucji dokonywanych przez Niemców. To było zgodne z rozkazem Himmlera z 1942 roku, który zakazywał dokumentowania mordowania Żydów - mówił w 2018 roku prof. Grzegorz Berendt, ówczesny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust powstanie w getcie HISTORIA

NASZ WYWIAD "Przysięga Ireny". Ocalały z Holocaustu dzięki Polce Irenie Gut-Opdyke: "Była moją drugą matką"

W piątek, 19 kwietnia 2024, na ekranach polskich kin zagości polsko-kanadyjska koprodukcja "Przysięga Ireny”. Film opowiada historię Ireny Gut-Opdyke - Polki, która ukrywała kilkanaścioro Żydów w willi majora Wehrmachtu. Gdy niemiecki oficer dowiedział się o tym, zmusił Irenę, by została jego kochanką pod groźbą wydania ukrywających się. Nim to jednak nastąpiło, Irena powstrzymała jedną z żydowskich par przed przerwaniem ciąży. Chłopiec, który się wówczas narodził, Roman Haller, był gościem honorowym podczas polskiej prapremiery filmu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust FILM

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja Argentyna nazizm Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Jerzy Bielecki. Historia obozowej miłości

W obozie śmierci Auschwitz-Birkenau przetrwał ponad cztery lata. Przeżył też wielką miłość. Latem 1944 roku postanowił uratować ukochaną, Żydówkę Cylę Cybulską. Razem uciekli z obozu, lecz dla bezpieczeństwa musieli się rozdzielić. Ponownie spotkali się po 39 latach.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz HISTORIA II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu [INFOGRAFIKA]

– Praktycznie nie było polskiej placówki dyplomatycznej, która w okresie drugiej wojny światowej byłaby obojętna na los Żydów – podkreślał Jakub Kumoch, były ambasador RP w Szwajcarii i Turcji, a także badacz polskiej pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa dyplomacja Żydzi Holokaust historia Polski III Rzesza pomoc