Polskie Radio
Section05
woda

Czy powinniśmy oszczędzać wodę? Ekspert: zasoby tworzą się setkami i tysiącami lat

Czy Polacy mają świadomość tego, że woda jest zasobem deficytowym i powinniśmy ją oszczędzać? - Jeżeli naruszymy cienką równowagę, że pompujemy za dużo z ujęć wody podziemnej, to może wystarczy to naszemu pokoleniu, ale robimy w ten sposób problem dla kolejnych pokoleń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek woda oszczędzanie wody Jakub Pawliczak

Bez wody nie możemy żyć, ale pijemy jej za mało. Z czego to wynika?

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia – wynika z najnowszych badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze". Z innych badań wynika, że Polacy piją dwa razy mniej wody niż inni Europejczycy. Aby norma była spełniona, każdy z nas powinien wypijać dziennie 2 litry wody. Dlaczego tego nie robimy? 
Zobacz więcej na temat:  Adrianna Janiszewska Trójka Robert Grzędowski woda zdrowie dieta

POLSKIE RADIO 24 Hydrolog: krótkie i gwałtowne opady nie zlikwidują suszy

- Jeżeli spojrzymy na sumy roczne opadów, to nie widać problemu, jest on natomiast w rozkładzie czasowym opadów. Może przez miesiąc praktycznie nie padać, a potem nagle w ciągu jednego, dwóch dni mamy opad równy sumie miesięcznej. Ta woda szybko spłynie, stworzy zagrożenie powodziowe, ale nie usunie zagrożenia suszą glebową - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Suchożebrski, hydrolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski woda susza społeczeństwo POLSKA

Betonoza w miastach. Dlaczego zieleń przegrywa z betonem?

Zastępowanie zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Przykładem może być tzw. rewitalizacja rynków w Skierniewicach, Krzeszowicach czy we Włocławku, gdzie usunięto zieleń właśnie na rzecz betonu.
Zobacz więcej na temat:  ekologia miasto architektura środowisko susza aglomeracja zmiany klimatyczne pogoda woda rośliny drzewa Sława Bieńczycka

POLSKIE RADIO 24 Małże w służbie warszawskiej kranówki. Mają jedno zadanie

W Wodociągach Warszawskich pracują małże, które testują jakość wody z Wisły. - Te organizmy są bardzo wrażliwe na toksyny, reagują na nie zamknięciem muszli. Dopóki się nie zamkną, woda nie zawiera substancji toksycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płatek, zastępca dyrektora Pionu Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie woda ekologia wodociągi warszawskie wodociągi